Portal wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Są one wykorzystywane w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu. W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień dot. przechowywania plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie plików coockies na Twoim komputerze.
x

O nas

11.01.2019
W dniu 12 lipca 2011 roku Wojewoda Lubuski wpisał do rejestru przedsiębiorców Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy Tomaszowo nadając mu nr 001F. Było to uwieńczenie trzyletniego okresu projektowania i budowy, którą prowadził Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zielonej Górze. Ośrodek powstał na terenie byłego lotniska wojskowego w miejscowości Tomaszowo gmina Żagań i dysponuje terenem o powierzchni około 16 ha obejmującym obszar pasa technicznego lotniska wraz z przyległymi do niego terenami i drogami kołowania. Teren, który został kupiony przez WORD w swojej ówczesnej formie nie posiadał przyłącza energii elektrycznej ani przyłącza wody. Inwestycja dzięki, której powstał Ośrodek przywróciła tym zdegradowanym obszarom funkcje gospodarcze i społeczne.
 
Infrastruktura
 
ODTJ Tomaszowo jest Ośrodkiem stopnia wyższego co oznacza, że jest uprawniony do szkolenia kierowców wszystkich kategorii. Komisja Wojewody Lubuskiego przeprowadza w ramach Ośrodka egzaminy państwowe na instruktorów techniki jazdy. Do takiego egzaminu można przygotować się na organizowanych przez ODTJ szkoleniach. Obecnie w Ośrodku odbywają się szkolenia z jazd w warunkach specjalnych kwalifikacji wstępnej kierowców, szkolenia doskonalące technikę i taktykę jazdy oraz szereg imprez motoryzacyjnych. Firmy i fani motoryzacji korzystają również z możliwości wynajęcia infrastruktury Ośrodka na imprezy zamknięte.

Od 2013 roku rozpoczniemy cykl szkoleń dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych oraz przewożących znaczne wartości pieniężne. ODTJ Tomaszowo jest obecnie jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Podczas projektowania i budowania w swoich działaniach stawialiśmy również na ekologię, przykładem jest nowoczesny system odwodnień, dzięki któremu odzyskujemy około 40 – 50 % wody zużytej do nawadniania płyt poślizgowych.

Aktualnie Ośrodek posiada następującą infrastrukturę szkoleniową:
  • płytę poślizgową prostokątną o wymiarach 100m długości na 20m szerokości wyposażoną w kurtyny wodne z możliwością ich podświetlenia w nocy,
  • płytę poślizgową prostokątną o wymiarach 70m długości na 9m szerokości wyposażoną w urządzenie destabilizujące tor jazdy (tzw. szarpak) oraz system suchych przeszkód,
  • pierścień poślizgowy o średnicy zewnętrznej pasa poślizgowego 54m ze strefami bezpieczeństwa oraz kurtynami wodnymi,
  • plac manewrowy o długości 300m i szerokości 60m,
  • tor szkoleniowy o długości 1500m, na którego trasie zlokalizowano sztuczne wzniesienie z płytą poślizgową nawodnioną oraz serią specjalnie wyprofilowanych nawodnionych zakrętów. Istnieje możliwość skonfigurowania toru do ponad 3 km.
Zajęcia teoretyczne odbywają się na terenie ośrodka w pełni wyposażonym kontenerze szkoleniowym. W planach jest zaadaptowanie schronu samolotowego na nowoczesny obiekt szkoleniowo - administracyjny nawiązujący swoim wyglądem do dawnych funkcji tego miejsca - lotniska.
 

Jak nas znaleźć?


Wyświetl większą mapę